2022-06-12
U12A
Meble na bazie barier olsztyńskich

Projektanci: Katarzyna Furgalińska, Łukasz Smolarczyk
Lokalizacja: Centrum Spotkania Kultur, Lublin
Realizacja: 2018
Wystawa: Brain Damage Gallery, “Design w służbie społecznego wykluczenia”, 27.10 - 30.11.2018
Fotografie: Supergut Studio, Brain Damage Gallery, Joanna Kubieniec

Pojęcie urządzeń zabezpieczających ruch pieszych i rowerzystów zostało zdefiniowane w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 3 lipca 2003 r. w sprawie Szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.(Dz.U.03.220.2181).
Zadaniem tych urządzeń jest ograniczenie niebezpieczeństw, na jakie narażony jest pieszy lub rowerzysta korzystający z drogi i obiektów przy niej położonych.

Ograniczenie niebezpieczeństw, w myśl rozporządzenia, realizuje się głównie poprzez kanalizowanie ruchu pieszych, oddzielenie ich od jezdni oraz uniemożliwienie im przekraczania jezdni w miejscach niedozwolonych. Pieszy (i rowerzysta) zdefiniowany jako intruz w obrębie dróg, może zostać “zabezpieczony” poprzez zastosowanie następujących urządzeń:
- Ogrodzenia segmentowe U-12a,
- Ogrodzenia łańcuchowe U-12b,
- Słupki blokujące U-12c.
Wśród szeregu typów i form wygrodzeń, które można znaleźć na rynku, hitem w skali kraju są niewyszukane stylistycznie, łatwe w montażu, a przede wszystkim tanie bariery U-12a typu olsztyńskiego, składające się ze słupka z rury stalowej, do którego dołączone jest owalne przęsło.

U12A to stworzony przez SUPERGUT STUDIO projekt serii mebli, możliwych do wykonania na bazie barier olsztyńskich. Projekt działa na zasadzie open source design - instrukcje pokazujące jak samodzielnie wykonać meble można pobrać ze strony supergutstudio.pl

Niech runą bariery! Odzyskajmy miasto! Usiądźmy wygodnie na zgliszczach U-12a.